W zakładzie pracy, w którym może dojść do nagłego wystąpienia niebezpieczeństwa zdrowia i życia pracowników, pracodawca jest obowiązany podejmować działania zapobiegające.

Art. 2091.§1. Kodeksu Pracy wymaga od pracodawcy wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy.

Jest on również zobowiązany do zapewnienia środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz łączności ze służbami zewnętrznymi.

Osoby wyznaczone do udzielania pierwszej pomocy powinny przejść szkolenie, którego program powinien być dostosowany do rodzajów i poziomów występujących zagrożeń. O ilości osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy decyduje pracodawca, przy czym powinien wziąć pod uwagę występujące zagrożenia.

Na pracodawcy - zgodnie z §44.1-2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, (Dz. U. nr 169, poz.1650 , z późn. zm.) ciąży również obowiązek zapewnienia:

  • punktów pierwszej pomocy w komórkach, w których wykonywane są prace powodujące duże zagrożenie wypadkowe lub wydzielenie się par, gazów albo pyłów szkodliwych dla zdrowia
  • apteczek w poszczególnych komórkach firmy, których liczba, usytuowanie i wyposażenie powinno być skonsultowane z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami
  • instrukcji udzielania pierwszej pomocy, które powinny być wywieszone przy apteczkach, w widocznych miejscach

 


Wyślij zapytanie

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input

infolinia

infolinia

stacjonarny

infolinia

Dokumenty do pobrania