W Kodeksie Pracy są określone prawa pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które dotyczą powstrzymania się od wykonywanej pracy oraz oddalenia się z miejsca zagrożenia.

W paragrafie 1 art. 210 kodeksu pracy wskazano w jakich przypadkach pracownik ma prawo do powstrzymania się od wykonywanej pracy.

Muszą wystąpić łącznie dwie przesłanki:

  • gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy
  • stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom

Dodatkowo zgodnie z paragrafem 2 art. 210 kodeksu pracy, jeżeli powstrzymanie się od wykonywanej pracy nie usuwa zagrożenia, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia.

Ważne:

Powstrzymanie się od wykonywanej pracy oraz oddalenie się z miejsca zagrożenia nie stanowi naruszenia obowiązku świadczenia pracy tylko wtedy, gdy pracownik zawiadomił o tym niezwłocznie przełożonego.

Za czas powstrzymania się od wykonywanej pracy w przypadkach wymienionych w art. 210 § 1. i 2 kodeksu pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Przykładem sytuacji w jakiej pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy może być praca w głębokim wykopie, który został w nieodpowiedni sposób zabezpieczony.

Pracownik powstrzymując się od pracy zawiadamia niezwłocznie swojego przełożonego, który ma obowiązek podjąć natychmiastowe działania mające na celu usunięcie zagrożenia.

Wyślij zapytanie


Imię i nazwisko lub Firma: *
Adres e-mail: *
Telefon:
Treść wiadomości:

infolinia

infolinia

stacjonarny

infolinia

Dokumenty do pobrania

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies w celu jej prawidłowego działania. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia Cookies w swojej przeglądarce. Dowiedz się więcej.
Akceptuję pliki coookies na tej stronie.OK, rozumiem.